ÜRÜNLERİMİZ
Optimist Yelken Donanımı
Optimist İp Donanımı
Optimist Makara Donanımı
Optimist Kılıf ve Trayler
Optimist Dümen Donanımı
Optimist Tekne Donanımı
Optimist Gereçleri
Laser Direk Donanımları
Laser Makaraları
Laser Tekne Donanımları
Yelken Kıyafetleri
Deniz Malzemeleri

Alternative content

Get Adobe Flash player

HABERLER
dry top latex yapıştırcı
 Hit : 1610
dry suit tamir takımı
KURU ÇANTA (DRY BOX)
 Hit : 2166
?Sarı renk kuru çanta ?22x16x12cm. ebatlarında
NEOPREN YAPIŞTIRICI
 Hit : 2315
Neopren Yapıştırıcı - 10 ml
DRY SUİT TAMİR BANTI
 Hit : 2462
Kuru elbise tamir bantı Melco bant - 1 metre
NEOPREN BOYUNLUK
 Hit : 2129
Kirby Morgan KMB 37, 37SS, 47, 57 ve 77 başlık modelleri için neopren boyunluk.
DRY SUİT TAMİR TAKIMI
 Hit : 3118
Latex Seal, boyun için
Güvenlik Hava Tankı[YENİ -SEKİZ KÖŞELİ]
 Hit : 2697
Güvenlik Hava Tankları yenilendi. PVC madde lamine olarak, 48 litrelik hacimle hazırlandı. Ekonomik ve Uzun ömürlü. Tarafımızdan tamiri yapılan yeni hava tankını Yelken camiasına sunuyoruz.
optisupp
 Hit : 3979
Silindirik Yarış Şamandırası 150 cm Boyunda 1 mt capında hafif söndürüldüğünde fazla yer kaplamayan.
optimist şapkası
 Hit : 3048
Yaz aylarında kulak ,ense, başın güneşten koruma şapkası ,
YENİ OPTİMİST HAVA TANKI
 Hit : 3380
Yeni Optimist Hava tankı. Optisupp yeni hava tankı üretti
YENİ EMNİYET İPİ
 Hit : 2468
Yeni emniyet ipi.
YENİLENEN PROTESTO BAYRAĞI
 Hit : 2282
Yenilenen protesto bayrağı Bumbaya bağlama yeri klips takılarak takılışı ve çıkarılışı kolaylaştırıldı. federrasyonca kullanım zorunluluğu yoktur.
Haber Merkezi
Duyuru ve güncellemelerimizden haberdar olmak için haber merkezine mail adresinizi bırakabilirsiniz.

Mail Adresiniz :

Alternative content

Get Adobe Flash player

 Eğitim

OPTİMİSTİN TARİHÇESİ

   Yelkenciliğin küçük çocuklara aşılamak için bütün dünya Optimist sınıfını kullanmakta.Yüzmeyi bilen her çocuğa optimist kullanmayı öğretiyorlar.Bütüm dünya ülkelerinde optimist sınıfı yapılmakta. Danimarkalı mühendis Axel Damgard dünya çocuklarının teknesini meydana getirdi. Türkiye’ye 1968 yılında getirildi ve yarışları düzenlendi bütün sahillerimizde kulüpler sayesinde yaygınlaşmıştır. Türkiye, balkan, Avrupa, dünya şampiyonaları yapılmaktadır

OPTİMİSTİN BOYUTLARI NELERDİR?

Boyu: 2.360 metre                               Yelken alanı: 2.5metre kare
Su hattı: 2.15 metre                             Tekne ağırlığı: 35kg
Genişlik: 1.13 metre                             Toplam ağırlık: 42kg

           
                
YELKENCİLİK BİZE NELER KAZANDIRIR?
1 . Hayatımızı plana sokar
2 . Toplumla kaynaşmamızı kolaylaştırır ve yardımlaşmayı öğretir.
3 . Zamanın kıymetini öğretir.
4 . Doğa sevgisini arttırır ve bu sevgiyi sana yaşatır.
5 . Mücadele etme azmini artırır.
6 . Zorluklara karşı dirençli olmayı öğretir.
7 . Çabuk ve doğru karar almayı öğretir.
8 . LİDERLİĞİ öğretir.
9 . Kardeşlik, dostluk ve arkadaşlığı öğretir…
EN ÇOK KULLANILAN TERİMLER
İskota – Yeke – Orsa – Apaz – Pupa – Rüzgar üstü – Rüzgar altı – Salma – Öne otur – İskotayı çek – Yekeyi it, Yekeyi çek – Tüğlerine bak – Tramola – Kavança – Kerteriz – Önüne bak.
 


OPTİMİST SPORCUSUNUN GİYİMİ
Kıyafetlerimiz ve kışlık olarak ikiye ayrılır. Yazın güneşten korunmak için giyinmeliyiz.Güneş bizler için tehlikeli ensemizden suratımıza gölge yapacak şapka takmalıyız. Terletme yapıyor ise arada şapkayı ıslatıp ıslatmakta fayda var.Üstümüzde kesinlikle tişört olmalı açıkta kalan tenimize krem sürmeliyiz. Böylece yanık oluşumundan korunabiliriz.Gözlerimiz için güneş gözlüğü kullanabiliriz.Yansımalarda görmede güçlük çekmek istemiyorsak güneş gözlüğü takmakta yarar var.Ayağımızda trapezde acıtmayacak çizmeler olmalı alerji yapmasın diye çorapla giymeye özen gösterin. Serpintili havalar vücut için bazen tehlikeli olabiliyor.Vücut güneş tarafından devam kızarıp yanıyor. Buda deride tahrip yapabilir zira güneş ısıtıp , su hemen soğutuyor. Bu ani değişikliği yaşamamak için üzerimize ince yağmurluk alabiliriz. Çıplak ayaklarla kesinlikle gezme Denize açılırken can yeleğimizi karada giyecek dönüşte karada çıkaracaksın. Sert havalarda trapez yaparken trapezliye ihtiyacımız olacaktır. Soğuk havalarda kuru(dry) elbise dediğimiz su geçirmeyen elbiseye ihtiyacımız olacak.

 OPTİMİST SPORCULARININ  TEKNEDEKİ DENGE VE OTURMALARI NASIL OLMALI?
Yaptığımız seyre göre teknenin neresinde oturacağız .Fazla rüzgar geldiğinde teknemizi düz tutmalıyız.Düz tutabilmek için trapeze çıkmalıyız.Teknenin dengede olması önemli çünkü teknenin hızını etkiler.Hava hafiflediğin de teknenin içine oturmalıyız. Hafifi havalarda orsada ağırlığımızı öne vereceğiz sert havalarda orsada teknenin burnu batmayacak şekilde öne oturmalıyız önü battığı müddetçe geriye oturmalıyız. Her havada orsa için tekneyi düz tutmalıyız, apazda az oranda tekneyi üstüne al.


OPTİMİST SPORCUSU RÜZGARI NASIL HİSSETMELİ?
Rüzgar sallanan bayraklardan, ağaç dallarından, dalga yönlerinden, tenimize çarpan rüzgarın serinliğinden, teknemizdeki rüzgar gülü ile rüzgarın yönünü bulabiliriz. Rüzgarın gidiş yönünü teknemize ve yelkenimize nasıl çarpar neresinden çarpar. Bunu hissetmek zorundayız.
Yelkenimizdeki tüğlerin düz uçuşu önemli.


RÜZGARIN OLUŞUMU VE YÖNÜ
Rüzgar sıcak hava ile soğuk havanın yer değiştirmesinden oluşur. Birbirlerine paralel olarak eserler. Önlerin engel çıkmadığı üzere düz devam ederler. Engelin biçimine göre yön değiştirirler. Yelkenimize çarpınca da yön değiştirirler. Yelkene giriş açısı da önemli bunun doğruluğunu tüğler gösterir .Çıkış’ın doğruluğunu da arka çıkış tüğlerin den anlıyoruz.

DÜMEN HAKİMİYETİNİN ÖĞRENİLMESİ, ÇABUK DÜZELTİLMESİ
Dümen devamlı yön değiştirmek isteyecektir onu biz yeke ile kontrolde tutacağız teknemizin burnu kerterizde gidecektir.Fakat rüzgar etkisi ile yön değişimi yapmak isteyecektir.Bunu dümen hareketleri ile çabuk ve kuvvetli biçimde cevap vereceğiz.

GİDİLMEYECEK TEHLİKELİ ALANLARI GÖSTER
Bazı yerlerde kayalık olabilir. Gücünüzün yetemeyeceği rüzgar alanları olabilir. Bu yerlerin tespiti yapılmadan denize inilmemesi gerekir. Yüzen insanların aralarına yelkenle girilmez Rüzgar altındaki engellere her zaman dikkat edeceğiz. Rüzgar üstüne tırmanmaya çalışacağız.

İKİ NOKTA ARASINDA ORSA GİDİN , KÖRDE KALMA VE KURTULMAYI GÖSTER
İki şamandıra atılacak iki şamandıra kerteriz alınarak hareket edilecek.Arada tekne burnu rüzgara çevrilerek körde kalınıp körden kurtulma yapılacak. Körden yeke kendimize çekilerek ya da iskota toplanılarak körden kurtulanacak.

TRAMOLA İLE DÖNÜŞLERDEKİ AMAÇ
Dönüşlerimizi hızlandırmak için bol-bol tramola atılması gerekir. Dümenimiz yelken tarafına itilerek yelken geçtikten sonra ayakta fazla kalmadan çabuk bir biçimde karşıya geçilecek. Bunba’nın kafamıza çarpmamasına dikkat edeceğiz elbette.Tam olarak eğilip bunbanın geçişini engellemeyeceğiz.


YELKEN AYARLARI
İki türlü ayarımız var. Karada yapılan ayar ve denizde yapılan ayar.Havanın sertliğine göre ayarlar yapılır.Hangi hava olursa olsun yelken rüzgar aldığında yelkende izler oluşmamalı.Açevella gerginliği palanga gerginliği, gırcala gerginliği, alt yaka kaniğamı gerginliği iyi ayarlanmalı bunlar yelkende izler oluşturacak faktörlerdir…

DENGEDE DURMA, DÜZ GİTME
Yelkenli tekne tamamen denge üzerinde gider bu dengeyi biz ayarlamak zorundayız. Öne oturursak teknenin önü batar, öne çarpan dalgalar ile tekne yavaşlar. Geriye oturursak tekne arkadan köpükler çıkarır buda teknenin önünden fazla hava giriyor demektir. Arkadan köpükler çıkarması olayına Türbülans diyoruz. Hava sertleşmeye başlar ise hafif geriye otururuz, hava hafifler ise hafif öne otururuz. Sert havalarda trapeze çıkmalıyız yani başımızı küpeşteden dışarıya çıkarıp küpeşte ye oturmalıyız. Hafif havalarda teknenin içine oturmalıyız. Dengede oturmak tekneye her zaman sürat katacaktır. Sabırlı oturmanız gerekecek. Tekne içinde fazla hareket teknenin yavaşlamasına sebebiyet  verecektir.

PUPADA YELKEN AYARI, DENGE SALMA OTURUŞ ŞEKLİ
Rüzgar arkadan aldığında sadece basınçla gidiyorsun. Sürtünme fazla ve emiş olmadığından hızın yavaş sürtünmeyi azaltarak hızlanabilirsin. Bunun için tekneyi üzerine alacaksın salmayı kaldıracaksın sürtünmeyi azalsın ki hızlansın. Küpeştede oturacaksın aynı bisiklet oturuşu gibi ama dümene yakın olan bacağın karşı tarafta kalmalı.

KAVANÇA TEHLİKELERİ VE ATILIŞ ŞEKLİ NASILDIR?
Sert havalarda kavança yerine tramola ile dönüşü tercih edin. Kavança atacağınız zaman teknenin ortasına gelecek biçimde kendinizi hazır tutun iskotayı üç bağdan tutarak dizlerinizin üzerinde atın.Yelken geçtiğinde iskotayı yavaşça salın ve atmadan önce salmayı hafifçe kaldırın tekne suda kayma yapsın ve devrilmeyi önlemesin.

 

YÖN BULMA OTURMA YERİ
Kıyıdan ayrılmadan önce gideceğimiz yer ve döneceğimiz yerde belirgin sabit büyük yer tespit etmeliyiz.Yerimizi kaybetmemek için.Gideceğimiz yere rüzgarın açısı ve hangi seyir ile gidecek.Karada ön planını yap.RÜZGAR ÜSTÜ VE ALTI DURUMLARI

Rüzgar üstü:Rüzgarı ilk alan rüzgar üstü olur. Rüzgarın geldiği yerde rüzgar üstü olur.
Rüzgar altı: Rüzgar ikinci ya da daha sonra alanlar rüzgar altı olur.Rüzgarın gittiği yön rüzgar altı olur.

DÖNÜŞLER
TRAMOLA:Rüzgar üstü dönüşte tramola denir.Yeke yelken tarafına itilerek yapılır.Tekne başını rüzgarın geldiği yöne döner ilk hızı ile diğer yöne dönerek tamamlar.


KAVANÇA: Rüzgar altı dönüşe kavança denir. Yeke yelkenin zıttına itilerek yapılır.
Tekne başını rüzgarın gittiği yöne çevirir. Bumba diğer tarafa ani biçimde geçer sert havalarda kavança atarken daha dikkatli olmalıyız.

 

KARAYA DÖNÜŞ VE YANAŞMA ANLATILACAK
Karaya dönerken dikkatli olmamız gerek kıyıya yakın yerlerde salmamız kıyıya çarpar.
Teknede fren bulunmamaktadır. Yavaş kıyıya gelmek gerek yavaşlatmanın yolu yelkene rüzgar aldırmamaktır.Rüzgar geldikçe tekne hızlanır fakat yelkene çarpan rüzgarı azaltırsak yavaşlar.Kıyıya yaklaştığında salma çekilir, diz izana geldiğinde tekneden inilir dümen çıkartılır.İskota şakıldan çıkartılır emniyet ipi çözülür tekne karaya alınır.İskeleye yanaşılacaksa iskelenin rüzgar altına yanaşılır.Hız azaltılır.İskeleye yan gelinir teknenin iskeleye çarpmaması için tutulur.Şayet kıyıya pupa geliniyorsa kıyıya yaklaştığında tramola atarak hız yavaşlatılır sonra kıyıya yaklaşılırken şakıl çözülür. Kendi hızı ile kıyıya yanaşılır.Şakıl çıkarılmadan mutlaka emniyet ipini çözün aksi takdirde köprü yamulur ve kopar.

BİLEN BİRİ İLE DENİZE ÇIKMAK NELER YAPTIĞINI TAKİP ETMENİN KONTROLÜ

Bilen biri ile denize çıkılıp onun neler yaptığını kontrol edip kendiniz inde onların aynısını yapacağınızı unutmayın. Öğrendiklerinizi gözlemleyerek tekrar pekiştirmek. Dümen, salma takımına, tekne indirip, bindirmeye yardım. Dümen takarken parmaklarımızın sıkıştırmadan takmalıyız. Stoper (kilit) tam yerine oturup oturmadığına dikkat edin Hatta dümeni yukarıya doğru kaldırın çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Salmanın kalın kısmı öne gelecek şekilde takınız salma emniyet ipini bağlayınız. Tekne raftan inecekse en az dört kişi birden raftan alın.Aksi taktirde tekneyi düşürüp altında kalabilirsiniz. Tekneyi yere koymayınız arabasının üzerinde taşıyınız Araba ile taşımalarda önden tutarak öne çekerek kullanın . Ger, geri kullanmayın tekne trayler den çıkıp yere düşebilir.

OPTİMİST YELKENİNİN KISIMLARI NELERDİR?

1-Ana direk
2-Bumba
3-Acavella
4-İskota
5-Matafyon deliği
6- Gırcala
7- Çıta cepleri
8-Çıta( 2 adet)
9-Bumba sapan ipi
10-Emniyet ipi
11-Kaniğam
12-Baskı yakımı-kancalı makara-telli ip-baskı ipi-baskı makarası
13-Tepe düz bağı
14-Tepe çapraz bağı
15-Bumba bağlantı köşesi ipi
16-Ana direk bağlantı köşesi ipi
17-İskota köşesi bağı
18-Sapanının tansiyon ipi
19-Kaniğam pimi
20-Dikişler
21-Pencere
22-Gün görmez
23-Ülke simgesi
24-Optimist simgesi
25-Rüzgar gülü
26-Yelkendeki rüzgar giriş tüyleri
27-Yelkendeki rüzgar çıkış tüyleri
28-Pik sapanı
29-Bağlantı köşesi
30-Mandar köşesi
31-Pik köşesi
32-İskota köşesi
33-Alt yaka
34-Üst yaka
35-Ön yaka
36-Arka yaka
37-Bumba ayı
38-Bumba baklava makarası
39-Şakıl( Baklava makarasını bumba sapanına bağlamak için )
40-Pupa palangası
41-Bumba da alt yaka kıstırmacı
42-Ana direkte pupa palangası kıstırmacı
43-Bumba da iskota köşesinin köprüsü
44-Alt yaka kaniğam ipi.


OPTİMİST TEKNESİNİN KISIMLARI NELERDİR?

1-Tekne
2-Salma
3-Dümen, yeke, yeke, uzatması iğnecikler.
4-Küpeşte
5-Üç adet hava tankı
6-Iskaca
7-Oturak
8-Trapez kayışlerı
9-Teknedeki iğnecikler
10-Orta posta
11-Omurga hattı
12-Makara, taban makarası
13-Çamçak
14-Padıl
15-Protesto bayrağı
16-Pupa
17-Pruva
18-Karina
19-Bordo
20-Kıç ayna
21-Baş ayna
22-Salma kasası
23-Tekne ya da dümende stop er kilit dümenin çıkmasını engeller.
24-Salma lastiği
25-Salma emniyet ipi
26-Çamçak emniyet ipi
27-Padıl emniyet ipi


TAM DONANIMLI OPTİMİSTTE NELER BULUNUR
1-Yelken
2-Ana direk
3-Bumba
4-Acavella
5-Rüzgar gülü
6-Optimist simgesi
7-Baskı takımı
8-Rüzgar tüyleri
9-İskota
10-Pupa palangası
11-Omuzluk
 

12-Hava tankı
13-Trapez kayışı
14-Küpeşte
15-Orta posta
16-Dümen
17-Yeke
18-Yeke uzatması
19-Salma
20-Salma kasası
21-Oturak
22-Bumba sapanı
 

OPTİMİSTTE YELKEN VE TEKNENİN HAZIRLANMASI
1-)Tekne hazırlanmasında yelkenin doğru donatılıp donatılmadığına bakmak
2-)Tekne rüzgara karşı donatılır.
3-)Eksikliklerini gidermek.
4-)Teknenin salma dümenlerini zarar gelmeyecek biçimde tekne içine yerleştirmek gerekir.
5-)Çamçak ve padıl, salma ana direk emniyet iplerini bağlamak ve baş ipi kontrolü yapmak.
6-) Denize kim iniyor ise teknenin sorumluluğu ondadır.
7-)Bindiğin her teknenin kontrolünü yaparak bin.
Büyüt

Büyüt

Büyüt

Büyüt

Büyüt

Büyüt

Büyüt

Büyüt

Büyüt

Büyüt

Büyüt

Büyüt

Büyüt

Büyüt